Blog > Komentarze do wpisu

Prowincja / Barbara Kosmowska

Kolejna powieść z motywem porzucania miasta dla prowincji. Kolejna powieść, gdzie to właśnie kobieta po czterdziestce postanawia, zmienić coś w swoim życiu. Jednak ta książka jest zupełnie inna. Bez wspaniałych Mazur służących za odskocznię od metropolii. Bez ciągłych, wspaniałych zbiegów okoliczności, czyhających na każdym kroku. Bez spotykania wyłącznie wspaniałomyślnych osób. Jednym słowem historia przedstawiona przez autorkę, jest bliższa naszemu życiu. Zdecydowanie odnajdziemy tu realność zdarzeń.

Ostatnim czasem jest to dla mnie istotne. Jestem już trochę zmęczona powieściami, gdzie głównym bohaterom wszystko się udaje od razu. Zawsze mają na wyciągnięcie ręki dobrych i pomocnych ludzi. I gdzie dziwnym trafem wszystko układa się po ich myśli. Z przewagą słowa zawsze.

Hankę, mieszkankę Warszawy, poznajemy bujającą się w fotelu z trunkiem w ręku. Z pozoru jej życie wygląda na poukładane. Ma męża, córkę i zapewniony byt, dzięki spadkowi. No właśnie, z pozoru. Jak się pewnie domyślacie, ich małżeństwo to już przeszłość. Co prawda żadne noże, talerze nie latają po domu. Jednak cała magia z początku gdzieś się ulotniła. Pozostał wzajemny szacunek. Nie brzmi to obiecująco.

Pewnego dnia jadąc do redakcji, Hanka przeczytała ogłoszenie w gazecie. Dotyczyło ono, pracy w bączkowskiej gazecie. Tak, to zbieg okoliczności. O Bączkach nasza bohaterka nie wie nic. Dosłownie. Coś jednak sprawia, że postanawia na nie odpowiedzieć. Dalej idzie już jak po maśle. Rodzina specjalnie się nie przejmuje. Jedynie, może trochę martwi o siebie. Bo kto będzie teraz gotował obiady?

Czy główna bohaterka odnajdzie swoje miejsce? Czy wszystko potoczy się po jej myśli? I jak to jest, nagle zmieniając wielkie miasto, na prowincjonalną mieścinę? Szczególnie, że owe Bączki to nic specjalnego. Ot, małe miasteczko gdzieś w Polsce. Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedzi w trakcie lektury... Choć może nie na wszystkie...

Jedno jest pewne, przy tej książce nie będziemy się nudzić! Nie raz śmiałam się czytając, a z drugiej strony wzruszałam się co rusz. Takie w końcu jest nasze życie słodko-gorzkie. Nic nie jest przecież ani czarne, ani białe. Sprawny język autorki sprawił, że czytanie było przyjemnością oraz ciekawym odkryciem literackim. Bowiem nic wcześniej o tej Pani nie słyszałam. Teraz to nadrobię. Cieszę się, że kolejna polska pisarka przypadła mi do gustu. :))

sobota, 12 marca 2011, gusiook

Polecane wpisy

Komentarze
2011/03/13 14:04:08
Świetna recenzja :-) Bardzo mnie zaciekawiłaś swoją opowieścią, myślę, że i książka jest warta uwagi jak tak miło i zajmująco o niej piszesz. Ja na razie mam małą rewolucję w życiu i zaniedbuję blog. Ale zaglądam i podczytuję.
Miłej niedzieli! Ściskam
-
Gość: Kinga, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/03/13 20:26:29
Czytałam ją wieki temu. Okładka wydała mi się znajoma, Twoja recenzja przypomniała mi treść. Recenzja z serca płynąca :) miło się czytało :)
-
Gość: verita, *.static.tvk.wroc.pl
2011/03/14 09:56:57
Nareszcie książka, która nie opowiada o bohaterach, którzy mimo trudności napotykają się na życzliwe i zawsze pomocne osoby. Trzeba się będzie po nią ustawić w kolejce w Mediatece ;)

Zapraszam na nowy adres kobiecatorebka.wordpress.com/

Pozdrawiam
-
gusiook
2011/03/16 08:47:11
Kocie:)) Tak, tak po książkę naprawdę warto sięgnąć.
Domyślam się, że u Was teraz wszystko się pozmieniało:). Trzeba czasu, by ogarnąć rzeczywistość. Najważniejsze, że razem! Wciąż czekam na maila:)).
Ja właśnie popijam kakao - na miły początek dnia - i zaraz zmykam na zajęcia.
Pozdrowienia z pochmurnego Wrocławia:)
-
gusiook
2011/03/16 08:48:46
Kingo:)) bo i książka zapadła w serce... Ciesze się, że mogłam ją przypomnieć...
dobrego dnia!:)
-
gusiook
2011/03/16 08:51:16
Verito:)) Dokładnie tak, choć to nie oznacza, że bohaterce nie zdarzają się miłe sytuacje. Są, tylko w normalnym natężeniu.
Nie musisz pędzić do Mediateki, mogę za nią posłużyć, hehe. Mam swój egzemplarz. Także chętnie pożyczę, jak już się wreszcie spotkamy.
Świetnie, że pojawił się już Twój nowy blog. Pędzę oglądać!:))
Online Casino
statystyka