Blog > Komentarze do wpisu

Leena Lehtolainen / Gdzie się podziały dziewczęta?

Przejścia muzułmańskich imigrantów są często traumatyczne. Tym bardziej ciężko im się zaaklimatyzować w nowym, zimnym kraju.

Inna kultura, inne obyczaje, a przede wszystkim inna mentalność może prowadzić do tragedii.

Maria Kallio, główna bohaterka książki „Gdzie się podziały dziewczęta?", jest policjantką, która spędziła trochę czasu w Afganistanie. Brała udział w budowie jednostki służb porządkowych. Sporo przeszła. Wreszcie udało się jej wrócić do zimnej i rodzinnej Finlandii. Na odpoczynek nie ma jednak czasu. W Espoo znikają bez śladu trzy muzułmańskie dziewczęta. Czwarta zostaje zamordowana własną chustą. Początkowo te sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego...

No i mamy początek skandynawskiego kryminału. Ostatnio są na fali. Przy czytaniu kolejnego zawsze mam obawy, czy nie otrzymam kolejnej podobnej do poprzednich historii. Jednak Leena Lehtolainen dostarcza nam ciekawych, trzymających w napięciu wrażeń. Nie wieje nudą. Brak standardowych rozwiązań sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze.

Ponadto Leena Lehtolainen przedstawia nam obraz współczesnej Finlandii. Bardzo lubię, gdy przy okazji zagadki mogę coś jeszcze się dowiedzieć. Pokazuje ich troski, a także radości. Wszyscy bezsprzecznie korzystają z saun. Nie ma co się dziwić przy wszechobecnych śnieżnych zaspach.

Gdzie się podziały dziewczęta? Takie pytanie stawia sobie Maria. Ma wiele wątpliwości. Pojawiają się trudne problemy, na które ciężko znaleźć rozwiązanie. Od samego początku ją polubiłam. Stara się nie oceniać. Za wszelką cenę chce dojść do prawdy, lecz nie po trupach. Otrzymuje spore wsparcie od rodziny. To ważne w takich okolicznościach. Jej życie również jest w niebezpieczeństwie... Czy zdąży?

„Gdzie się podziały dziewczęta?" to sprawnie napisany kryminał z wątkiem społeczno-kulturowym. Szczerze polecam spotkanie z Leeną Lehtolainen.

 

czwartek, 16 maja 2013, gusiook

Polecane wpisy

Komentarze
judytta
2013/05/31 15:31:37
Jakiś czas temu zaczęłam jej " Na złym tropie" ale.. coś nie umiałam przez nią przejść może też inne sprawy sprawiły że tak się stało , muszę nadmienić że lubię tą pisarkę czytałam jej:
"Kobieta ze śniegu". "Spirala śmierci", "Pod wiatr"- ta ostatnia słabsza pozostałe dwie całkiem fajne.
Słyszałam o tej "Gdzie się podziały dziewczęta" że jest dość dobra.
Ostatnio sięgnęłam po włoskiego autora C. Gianrico "Świadek mimo woli" I tom 2008 I wydanie i "Ulotna doskonałość" IV t. naprawdę dobrze napisane kryminały z perspektywy włoskiego prokuratora.
Online Casino
statystyka