sobota, 30 października 2010

Wrzesień 2009 - Pacjenci szpitala Boston Doctors umierają po pomyślnie przeprowadzonych operacjach. Nikt nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego. Tajemnicę znają pielęgniarki należące do Stowarzyszenia Sióstr Życia. Tajnej organizacji działającej na terenie całych Stanów Zjednoczonych, której członkinie zabijają nieuleczalnie chorych pacjentów ze względów etycznych, dla ich dobra. Młody lekarz David Shelton ryzykuje swoją karierę i życie, by rozwiązać tę przerażającą zagadkę. Pomaga mu piękna, oddana pacjentom pielęgniarka, która nie zdaje sobie, że w jej rękach znajduje się klucz do tajemnicy. Wspólnie odkryją, że nikt nie jest bezpieczny przed Siostrami...

Będąc w liceum z uwielbieniem czytałam thillery medyczne. Na topie był oczywiście Coock, mistrz gatunku. Potem była przerwa, nasyciłam się i inne książki zaczęły mnie interesować. Postanowiłam sprawdzić, czy jeszcze jestem w stanie czytać z zapartym tchem tego typu literaturę. Coocka znałam na wylot, więc przyda się coś nowego. I udało się. Na półce w bibliotece stał spory rządek Palmera. Opis z tyłu książki zaintrygował mnie.

"Siostrzyczki" są napisane żywym, dynamicznym i na niezłym poziomie językiem. Intryga jest wciągająca od samego początku. Z przerażniem śledzimy losy doktora Sheltona, który stał się ofiarą organizacji...Jej działalność jest dla mnie szokująca. Decydowanie o życiu i smierci zawsze będzie kontrowersyjne. Obserwujemy również jak szybko, zbyt łatwo można kogoś ocenić po pozorach, poszlakach...  Nie chcę za wiele zdradzać.

Z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim tym, którzy są fanami thillerów medycznych. Myślę, że będę jeszcze wracać do tego gatunku. Na pewno nie już z tak dużą częstotliwością jak kiedyś, jest tyleee ciekawych książek. Wciąż sie zastanawiam kiedy je wszystkie przeczytam. Często dochodzi do mnie fakt, że do każdej nie dotrę... Takie rozsterki chcę mieć do końca życia;).

niedziela, 24 października 2010

Ranek przed wyjazdem na Krym postanowiliśmy spędzić na porannym spacerze. Jego celem stały się dwa polskie cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Bez trudu dojedziemy tam tramwajem numer 7, którego trasa biegnie przez Stare Miasto. Nie należy się przejmować, że nie ma go na rozkładzie. Najlepiej spytać przechodniów. Wielokrotnie się o tym przekonaliśmy, będąc na Ukrainie, że nie należy się sugerować rozpiskami dla środków komunikacji. Rządzi się ona swoimi prawami. Trzeba do tego przywknąć, przyjąć za pewnik, by się nie denerwować.

Wstęp na oba cmentarze kosztuje 5 hrywien ( bilet studencki). Zaraz przy wejściu jest odpowiednia informacja również w języku polskim. Nie mieliśmy konkretnego celu, próbowalismy odnaleźć dwa groby. Jednak nie było to w obrębie naszych możliwości. Mapka w przewodniku okazała się zbyt mało czytelna. To nic. Po prostu chodziliśmy. To wystarczające, by wczuć się w atmosferę tego miejsca... Cmentarz Łyczakowski położony jest na wzniesieniu, pagórkach...Mogiły są widoczne po horyzont. Raczej bez kwiatów, zniczy. Surowe. Sporo jest obecnych kamiennych rzeźb. Przede wszystkim cisza i jeszcze raz cisza. Niczym nie zmącona. Jedynie szelest liści, drzew był słyszalny.

Na cmentarz Orląt Lwoskich przechodzimy płynnie, przez dużą bramę. Widnieje tam proźba o nie umieszczanie kwiatów i zniczy na grobach poległych. Tu całkowita zmiana otoczenia. Biel jest wszechobecna, i znów ta cisza i wiatr... Czytając tabliczki człowiek wpada w zadumę, to przecież były jeszcze dzieci... Ile ludzi musiało zginąć?

Cieszę się, że tam dotarliśmy. To miejsca z ogromną dawką historii i pamięci. Nie tknięte przez komercję. Pozostawione sobie, co nie oznacza, iż o nie się nie dba. Odwiedzający zachowują należyty szacunek.

Tagi: Ukraina
14:00, gusiook , wyjazdowo
Link Komentarze (6) »
wtorek, 12 października 2010

Akcja drugiej powieści kryminalnej Camilli Läckberg, po Księżniczce z lodu, rozgrywa się w Fjällbackce, małej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed bardzo skomplikowaną zagadką. Jaki jest związek między morderstwem młodej kobiety, której zwłoki odnaleziono w Wąwozie Królewskim, a sprawą sprzed dwudziestu pięciu lat, dotyczącą zaginięcia dwóch dziewczyn? Prawda okazuje się okrutniejsza, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać...

Pierwsze pozytywne spotkanie z autorką, przy okazji czytania "Księżniczki z lodu", zachęciło do sięgnięcia po kolejną część szwedzkiego kryminału. Cierpliwie czekałam w bibliotece na swoją kolej. Wiadomo pozycja popularna to i trochę to portwa. I tak się cieszę, że moja biblioteka kupuje nowości. Dzięki temu i ja mam do nich dostęp :)). Ostatnio z różnych powodów ograniczyłam kupowanie własnych książek.

Do rzeczy. Po dobrych opiniach na blogach spodziewałam się niezłego kryminału i nie zawiodłam się! Przede wszystkim znów spotkałam się z lubianymi przeze bohaterami z poprzedniej książki - Eriką i Patrikiem. Za to uwielbiam sagi, nie trzeba się szybko rozstawać z bohaterami. Można nadal śledzić ich losy. Erika jak wiemy spodziewa się dziecka, tym razem jej postać w powieści jest zredukowana. Co jakiś czas czytamy o jej zmaganiach z upałem, który tego lata w Szwecji jest wyjątkowo dotkliwy.  Stara sie pomóc w śledztwie, lecz ze względu na swój stan wiele nie może pomóc... Prowadzone postepowanie przez policjantów z Fjällbackce nabiera tempa, gdy przeszlość zbyt mocno wiąże się z teraźniejszością... Pojawiają się co raz to nowe wątki i okoliczności. Nie chcę za dużo zdradzać, jedno jest pewne - nie nudziłam się, ani przez chwilę! Przewracając kolejne kartki szukałam rozwiązania zagadki i nie było to takie proste. Do samego końca miałam wątpliwości... Jak dla mnie, ogromny plus. nie ma nic gorszego, gdy w połowie powieści znamy zakończenie. Tu tego nie doświadczyłam!:))

Camilla Läckberg jak wiadomo prócz sedna historii pokazuje toczące się życie w tej małej szwedzkiej miejscowości. Chętnie odwiedziłabym opisywane przez nią miejsca... Na razie czekam na kolejną jej książkę, jestem już pierwsza w kolejce:))

piątek, 01 października 2010

Mocny, ciepły głos... W sam raz na takie dni jak dziś... posłuchajcie:)

Online Casino
statystyka